"ДИНАМО" Я ОБРАВ САМ

Усе в житт╕ залежить в╕д тих виток╕в, з яких почина╓ться людина. У появ╕ Серг╕я Реброва найкращого футбол╕ста кра╖ни вони, певно, теж в╕д╕грали чималу роль. Отже, Серг╕ю, про р╕дне м╕сто та р╕дну дом╕вку.

Народився я в шахтарськ╕й Горл╕вц╕, що неподал╕к Донецька. Як на мене, це чудове м╕сто, ╕ не т╕льки тому, що я там побачив б╕лий св╕т. Якщо хтось бажа╓ пересв╕дчитись, нехай зав╕та╓ до Горл╕вки й сам в╕дчу╓ всю ╖╖ красу. Мо╖ батьки все життя присвятили д╕тям, працюючи в Палац╕ п╕онер╕в, який тепер назива╓ться Палац дитячо╖ та юнацько╖ творчост╕. Мама, Алла Васил╕вна, кер╕вник гуртка бальних танц╕в, батько, Стан╕слав ╤ванович, об╕йма╓ аналог╕чну посаду в гуртку рад╕оаматор╕в. Так що формування родини в╕дбувалося на засадах по╓днання гуман╕тарного й техн╕чного напрямк╕в. ╢ ще сестра Тетяна, старша за мене. Вона ма╓ свою с╕м`ю, д╕тей.

Як╕ предмети були улюбленими в школ╕?

╤ не гуман╕тарн╕, ╕ не техн╕чн╕. ╤з самого початку полюбляв ф╕зичне виховання: займався вс╕ма видами спорту, пов`язаними з м`ячем футболом, баскетболом, волейболом, гандболом, а також лижами, легкою атлетикою. Ще в мене була схильн╕сть до математики з ц╕╓╖ дисципл╕ни пост╕йно мав в╕дм╕нн╕ оц╕нки. Ус╕ ╕нш╕ предмети я, м`яко кажучи, недолюблював, особливо б╕олог╕ю, х╕м╕ю та ф╕зику.
Та школу зак╕нчив, маючи в атестат╕ лише четв╕рки й п`ят╕рки. Для батьк╕в лише ц╕ оц╕нки були нормою, ╕ якщо в табел╕ з`являлася тр╕йка, питання ставилося серйозно: с╕дай та вчи, ╕накше на тренування не п╕деш. Доводилося примушувати себе. Особливо важко було вивчати в╕рш╕. Вони як лакмусовий пап╕рець: в╕дразу пом╕тно, зна╓ш текст чи н╕. Отже, доводилося ╖х зубрити ночами або рано-вранц╕. Врешт╕, в атестат╕ з ус╕х дисципл╕н було "добре", а навпроти ф╕зичного виховання, трудового навчання та математики стояло "в╕дм╕нно".

Тво╖ дитяч╕ роки припали на пер╕од, коли радянський футбол переживав п╕днесення завдяки усп╕хам велико╖ команди Лобановського 80-х. Чи були тод╕ в тебе футбол╕сти-кумири?

У внутр╕шн╕х змаганнях я був палким прихильником донецького "Шахтаря", серед гравц╕в якого особливо подобався нападник В╕ктор Грачов. Пост╕йно спостер╕гав матч╕ за участю улюблено╖ команди, як╕, щоправда, телебачення показувало дуже р╕дко. А в матчах ╓врокубк╕в вбол╕вав за ки╖вське "Динамо", "Шахтар" (коли в╕н потрапляв у ц╕ змагання), за вс╕ ╕нш╕ команди. Трансляц╕╖ м╕жнародних зустр╕чей взагал╕ не пропускав, дивився ╖х до п╕зньо╖ ноч╕. Щодо футбол╕ст╕в... Либонь, висловлю думку всього мого покол╕ння, якщо назву кумиром великого нападника ки╖вського "Динамо" Олега Блох╕на. На цей еталон радянського футболу р╕внялися вс╕, я також. Мене нав╕ть друз╕ називали Блох╕ним, ╕ це мен╕ ╕мпонувало.

Певно, р╕шення зайнятись футболом теж виникло п╕д впливом гри цього чудового майстра?

Н╕, мабуть, це в╕дбулося через "земн╕" обставини. 1981 року, коли навчався в першому клас╕, мама в╕ддала мене до футбольного гуртка у тому ж Палац╕ п╕онер╕в, щоб я був п╕д ╖╖ контролем. Але я хутко зрозум╕в, що гра мен╕ подоба╓ться ╕ варта того, щоб присвятити ╖й життя. Коли футбол ставав на завад╕ навчанню, мама шкодувала, що зробила виб╕р, за який я ╖й вдячний. Але вже було п╕зно я став бранцем футболу.

Фундамент гри майбутнього футбол╕ста закладають перш╕ тренери. Хто був причетний до твого старту?

Найпершим тренером був кер╕вник футбольного гуртка в Палац╕ п╕онер╕в Коваленко. Але на той час мо╓ ставлення до футболу було ще не надто серйозним, та й р╕вень занять не той. Проте набагато серйозн╕шими були "футбольн╕ ун╕верситети", як╕ я п╕знав, перейшовши до секц╕╖ футболу при Горл╕вському авторемонтному завод╕. Саме ╖╖ кер╕вник╕в Юр╕я Йосиповича Фом╕на та В╕ктора ╤вановича Загнойка вважаю першими тренерами. Вони навчили мене вс╕м футбольним премудростям, заклали фундамент, який став основою в подальшому футбольному житт╕. А робили це тренери секц╕╖ вдумливо: наголос ставили на техн╕чних прийомах та робот╕ з м`ячем. Ф╕зично╖ п╕дготовки, б╕гу було небагато, ╕ я вважаю, що це правильно: дитина за день ст╕льки наб╕га╓, що н╕якого заняття вже не треба.

Другим р╕дним м╕стом у тво╓му житт╕ став Донецьк, Як в╕н виник на тво╓му небокра╖?

Либонь, ╕ншим м╕й шлях не м╕г бути: Донецьк поруч з Горл╕вкою, мо╖ футбольн╕ мр╕╖ пов`язувалися виключно з ним. 1989 року зак╕нчив восьмий клас, мене запросили до училища ол╕мп╕йського резерву, яке щойно було створене в Донецьку. Приблизно р╕к навчався в ньому, там пом╕тив мене Валер╕й ╤ванович Яремченко ╕ запросив до дубля "Шахтаря". Валер╕ю ╤вановичу я завдячую особливо: серед багатьох перспективних хлопц╕в училища в╕н виокремив мене ╕ в мо╖ ш╕стнадцять рок╕в став залучати до дублюючого складу, а невдовз╕ до основного. Дещо ризикував дуже мало футбол╕ст╕в у такому в╕ц╕ потрапляло до друго╖ команди, а до головно╖ ╕ погот╕в.

"Шахтар" зразка 1991 року фах╕вц╕ називали командою з великим майбутн╕м. А яким в╕н запам`ятався тоб╕?

У донецьк╕й команд╕ завжди був сприятливий м╕крокл╕мат. До мене добре ставилися, що спонукало самоутвердженню. Як наймолодшого в команд╕, мене оп╕кав ╤гор Корн╕╓ць. Це була дружба старшого з меншим: в╕н допомагав уникати труднощ╕в, як╕ виникають у новому колектив╕. Гарн╕ стосунки склалися з колегами по амплуа Серг╕╓м Щербаковим та Серг╕╓м Погод╕ним. Коли ми втрьох склали атакуючу ланку донецько╖ команди, у нас жодного разу не виникало суперечок.

Дебют у головному див╕з╕он╕ под╕я значна. Пам`ята╓ш ╖╖?

Не пригадаю дати, але це було в Абовян╕, де ╕нколи грав ╓реванський "Арарат". Зустр╕ч з в╕рменами "Шахтар" програв 1:2, я вийшов у другому тайм╕ на зам╕ну за рахунку 0:2 ╕ встиг забити м`яч. Взагал╕, 1991 року Валер╕й ╤ванович т╕льки п╕дпускав мене до основи, тому в останн╕й першост╕ Союзу я з╕грав лише чотири чи п`ять зустр╕чей, головним чином виходячи на зам╕ну. Серед ╕гор того чемп╕онату пригадую, окр╕м зустр╕ч╕ з "Араратом", домашн╕й матч з "Локомотивом", який зак╕нчився "сухою" н╕чи╓ю, та ки╖вським "Динамо", у якому ми поступилися 1:2.

А пот╕м був перший укра╖нський чемп╕онат, у якому ти вже мав пост╕йне м╕сце в основному склад╕ "Шахтаря". Яке завдання було поставлене перед командою на весняну перш╕сть?

Якщо пригаду╓те, команди у першому чемп╕онат╕ розпод╕лили на дв╕ групи ╕, зрозум╕ло, ми мали пос╕сти перше м╕сце в сво╖й груп╕. На жаль, пос╕ли друге в груп╕ та поступилися "Дн╕пру" в матч╕ за третю загальну сходинку. Перший млинець був глевкий: у першому чемп╕онат╕ "Шахтар" ще не пристосувався до нових суперник╕в, як╕, на в╕дм╕ну од союзно╖ вищо╖ л╕ги, вважали донецьку команду фаворитом ╕ грали проти не╖ з подво╓ною енерг╕╓ю. Тому здобуте м╕сце не можна вважати показником сили "Шахтаря" команда за складом була дивовижна. Пот╕м почався в╕д`╖зд багатьох футбол╕ст╕в за кордон вважалося, що укра╖нський чемп╕онат слаб╕ший за ╕нш╕, за той же рос╕йський.

Ось ╕ в ки╖вському "Динамо" в╕дбувся такий процес: гравц╕ залишили команду. Чому ж ти вирушив у зворотному напрямку?

Гравц╕ "Динамо" в╕дбували в клуби далекого заруб╕жжя: це було дещо ╕нше. ╤з "Шахтаря" у престижн╕ клуби вирушили т╕льки Щербаков та Погод╕н, я ж ще був надто молодий, щоб привернути увагу гранд╕в. Коли в Донецьк прибули Ошемков та Безверхий, Валер╕й ╤ванович сказав: "Вир╕шуй сам. Якщо згодишся по╖деш, в╕дмовишся не в╕ддамо". Н╕якого тиску: я сам обрав "Динамо", вважаючи в╕дстань у клас╕ м╕ж Ки╓вом та Донецьком досить в╕дчутною. Взагал╕ я не згоден з поширеною зараз думкою, що "Динамо" 1991-92 рок╕в було слабкою командою (вона поясню╓ться поразкою киян в╕д "Тавр╕╖" у ф╕нал╕ першого чемп╕онату). У "Динамо" тод╕ грали Павло Яковенко, Анатол╕й Дем"яненко, Ахрик Цвейба, Олег Саленко люди, яким м╕сце в ╕стор╕╖ футболу гарантоване. "Динамо" було й завжди буде великою командою. Пост╕йно пам"ятаючи це, я вирушив до Ки╓ва.

"НАЙКРАСИВ╤ШИЙ "БАРС╤", НАЙВАЖЛИВ╤ШИЙ "СПАРТАКУ"
Перш╕ роки твого перебування в "Динамо" згадуються б╕льше окремими спалахами, н╕ж стаб╕льною участю в склад╕. Як довго тривав процес народження динам╕вця Серг╕я Реброва?

Либонь, для людей, як╕ стояли осторонь под╕й, цей процес в╕дбувся швидко, але насправд╕ це тривало довго й бол╕сно. До того ж, пост╕йн╕ зм╕ни тренер╕в гальмували процес. Спочатку був Анатол╕й Пузач людина, яка мене запрошувала ╕ дов╕ряла мен╕. Пригадую, коли я вперше потрапив на базу "Динамо" ╕ побачив людей, яких до того спостер╕гав лише по телев╕зору, то дещо зн╕тився. Анатол╕й Кирилович п╕д╕йшов ╕ сказав не хвилюйся, все буде гаразд. А в мене тод╕ було травмоване кол╕но, м╕сяць ще потр╕бно було л╕куватись ситуац╕я не з кращих. Та нав╕ть за цих умов Пузач зробив так, щоб мо╓ входження до колективу було безбол╕сним. Сл╕дом за Пузачем головним тренером були Йожеф Сабо та Михайло Фоменко, з якими сп╕льну мову мен╕ особисто знайти було важче. Можливо, тод╕ я ще чогось не розум╕в або щось робив не так, як треба, сьогодн╕ вже сказати важко.

Як вважа╓ш, тоб╕ довго довелося чекати свою "зоряну годину", перебуваючи в зат╕нку Леоненка?

Нав╕ть не знаю, що в╕дпов╕сти... А взагал╕ кожен гравець, перебуваючи на лав╕ запасних, чека╓ мит╕, коли йому знайдеться м╕сце в основ╕. Але я не чекав, а працював, розум╕ючи, що т╕льки так можна чогось досягти якщо не в ц╕й команд╕, то в ╕нш╕й. Тод╕ часто п╕дходив до кер╕вництва й казав: "Якщо я не влаштовую сьогодн╕ команду, в╕дпуст╕ть мене до "Шахтаря", хоча б тимчасово". За мене просив Валер╕й ╤ванович Яремченко, який бажав бачити мене у сво╖й команд╕. Але час спливав, тренери зм╕нювалися ╕ прохання залишалися без в╕дпов╕д╕. Врешт╕, все вир╕шилося саме собою.

Гра в "Динамо" забезпечувала пост╕йну участь у турн╕р╕ ╓врокубк╕в. Пам'ята╓ш св╕й дебют?

Це була повторна зустр╕ч з "Андерлехтом", яка зак╕нчилася з рахунком 0:3. Спочатку була гра в Брюссел╕ /ми програли 2:4/, на яку я не по╖хав через травму кол╕на. А в ки╖вськ╕й зустр╕ч╕ я вийшов вже за рахунку 0:3. Було в мене к╕лька момент╕в, коли я м╕г в╕дзначитись, але, мабуть, далося взнаки хвилювання: вперше виходив у склад╕ команди з св╕товим ╕менем на в╕дпов╕дальний матч.

Минув р╕к, ╕ майже тим складом "Динамо" раптово перемага╓ "Барселону" 3:1. Перед матчем-в╕дпов╕ддю ви сам╕ в╕рили, що здатн╕ перемогти "Барселону"?

Звичайно, в╕рили. Сумн╕в, щоправда, закрадався в душу: нав╕ть перем╕гши 3:1, ми майже не бачили м'яча у себе. Але рахунок налаштовував: як-небудь прорвемося... Дива не сталося. "Барселона" тод╕ була командою, яку не могли перемогти не т╕льки ми, а й будь-хто в ╢вроп╕.

Гол, забитий у Барселон╕, ти не вважа╓ш найкрасив╕шим за усю футбольну кар"╓ру?

Найкрасив╕шим можливо, але не найважлив╕шим, бо в п╕дсумку в╕н нам не допом╕г. Хоча тод╕ м'яч, забитий на "Ноу Камп", вважав чимось фантастичним, нереальним... Я нав╕ть не рад╕в, а просто впав на землю ╕ лежав, не в змоз╕ пов╕рити в те, що трапилося. Отямився вже в роздягальн╕, п╕д час перерви, коли зрозум╕в, що м╕й гол подарував над╕ю команд╕: рахунок 1:2 нас влаштовував, ╕ каталонцям треба було в╕дзначитись ще дв╕ч╕.

Минув ще р╕к, ╕ "Динамо" довелося у Л╕з╕ чемп╕он╕в зустр╕тись з╕ "Спартаком". На цей матч команду налаштовували особливо?

До будь-яко╖ гри у Л╕з╕ чемп╕он╕в ми налаштовувалися особливо. Нема╓, мабуть, такого гравця у "Динамо", який не готувався б до них ╕ не викладався за максимумом. На так╕ зустр╕ч╕ стад╕он заповню╓ться вщерть, а перед заповненими трибунами вже просто не ма╓ш права грати погано, не виправдовувати спод╕вання, як╕ на тебе покладають. Щодо гри саме ╕з "Спартаком"... Так, давн╓ суперництво ╕з московським клубом наклало св╕й в╕дбиток. Аж╕отаж, створений навколо ц╕╓╖ гри, був на той час незвичайним.

Тв╕й гол став переможним. Як же вдалося опинитися у потр╕бн╕й точц╕?

Нападник завжди повинен знаходити це м╕сце. ╤нколи це виходить, ╕ншого разу н╕. Але головне пост╕йно прагнути до цього, пост╕йно йти вперед ╕ намагатися забити, перебуваючи у еп╕центр╕ под╕й. До реч╕, в нас йшла мова про найкрасив╕ший та найважлив╕ший гол. Так ось, саме гол у ворота "Спартака" я вважаю найважлив╕шим: в╕н подарував "Динамо" перемогу у принциповому матч╕.

Ус╕ ц╕ перемоги були, на жаль, яскравими спалахами на тл╕ багатьох невдач. Доки не повернувся Лобановський. Що особисто для тебе зм╕нилося п╕сля його повернення?

Став пост╕йно потрапляти до основного складу "Динамо" та зб╕рно╖. Адже до того нав╕ть гол П╕вн╕чн╕й ╤рланд╕╖ забив, коли вийшов на зам╕ну. У "Динамо" в основний склад став потрапляти трохи ран╕ше, але винятково через те, що дуже здав В╕ктор Леоненко. Б╕льше не було кого ставити, тому згадали про мене...

Те, що Лобановський не помилився, залучивши тебе до основи, ти доводив не раз зокрема, в зустр╕ч╕ з "Барселоною" вже на ╖╖ початку. Але ж як виникло р╕шення пробити у ближн╕й кут?

Я навмисно не обирав куди бити, просто бив у ворота. Озирнувся навколо, побачив, що поблизу партнер╕в нема╓ й вир╕шив пробити не обов'язково в "дев'ятку", головне туди, де голк╕пер не чека╓.

Це вже був тв╕й другий у склад╕ "Динамо" двоб╕й з каталонцями. У психолог╕чному план╕ команда Лобановського була налаштована ╕накше, н╕ж команда Фоменка?

Звичайно. ╤ ми вже не були хлопчиками для биття, ╕ "Барселона" була зовс╕м ╕ншою командою. На зустр╕ч з нею "Динамо" виходило у ранз╕ л╕дера групи, фаворита, ╕ не ми, а вони вже повинн╕ були боятися.

Л╕га чемп╕он╕в 1997-98 рок╕в зак╕нчилася для "Динамо" чвертьф╕нальними двобоями з "Ювентусом". З╕гравши ун╕чию в Турин╕, чи розраховували на загальний усп╕х?

Чого ж ми не мали розраховувати, коли з великою командою на ╖╖ пол╕ з╕грали 1:1. Та й у матч╕-в╕дпов╕д╕ грали непогано, але припустилися багатьох помилок, особливо п╕д час стандартних положень.

У нин╕шньому розиграш╕ складнощ╕ почалися вже у квал╕ф╕кац╕йному раунд╕, коли "Динамо" вдома поступилося 0:1 "Спарт╕". Перед ви╖здом у Прагу ви спод╕валися на перемогу?

Н╕, впевненост╕ не було. Взагал╕ важко розраховувати на загальний усп╕х п╕сля домашньо╖ поразки, а "Спарта" ще була незручним для нас суперником, оск╕льки грала в╕д оборони. Так╕ команди дуже важко проходити... В╕дбуваючи до Праги, ми прагнули довести ус╕м, що кращ╕ за "Спарту", ╕ поразка в Ки╓в╕ була випадков╕стю. Добре, що довели.

Але негаразди на тому не ск╕нчилися. Одне очко в перших двох зустр╕чах, негативний результат до останньо╖ хвилини у лондонському матч╕. Тод╕, перед щасливою дев'яностою хвилиною, ти сам в╕рив, що встигнеш зм╕нити щось на краще?

Я не думав про те, що зробити це повинен саме я. Але в т╕й зустр╕ч╕ ми повн╕стю перегравали суперника, ╕ рахунок 0:1 був би несправедливим. Тому до останньо╖ хвилини кожен з нас намагався л╕кв╕дувати цю несправедлив╕сть. Забив я, але якби це зробив хтось ╕нший, не шкодував би з цього приводу.

Твоя ╕грова кар'╓ра нал╕чу╓ вже к╕лька десятк╕в матч╕в Л╕ги чемп╕он╕в. Який з них ти вважа╓ш найважчим?

Певно, ки╖вську гру з французьким "Рес╕нгом". Ми мали дуже багато реальних момент╕в, але вт╕лити ╖х у голи н╕як не могли. Нарешт╕, забили ╕ вже за хвилину забивають нам... Це був дуже нервовий та напружений матч.

Як розц╕ню╓ш шанси "Динамо" у двобо╖ з "Реалом"?

Розц╕нювати шанси справа бол╕льник╕в та фах╕вц╕в. Нам же треба працювати ╕ добре п╕дготуватися до цих ╕гор. Але, зрозум╕ло, в╕римо у можлив╕сть пройти мадридц╕в.

Деяк╕ фах╕вц╕ вважають, що "Шахтар" нарешт╕ здатний в╕д╕брати в "Динамо" золото. Ти вважа╓ш це можливим?

Згодний з тим, що останн╕й чемп╕онат найскладн╕ший для нас саме через суперечку з "Шахтарем". Останн╕м часом ус╕ зустр╕ч╕ з донеччанами гра╓мо на р╕вн╕ Л╕ги чемп╕он╕в. "Динамо" та "Шахтар" амб╕ц╕йн╕ команди, як╕ кожен р╕к прагнуть довести право на "золото". Гадаю, зовс╕м не випадково г╕рники пос╕дали перший рядок впродовж майже вс╕╓╖ ос╕нньо╖ частини чемп╕онату: впевнений, що у другому кол╕ "Шахтар" не збавить темп,тим б╕льше, що ма╓ б╕льше ╕гор вдома, у яких в╕н взагал╕ не втрача╓ очок. Сезон об╕ця╓ бути напруженим.

"СПАД МОЖЛИВИЙ. ЯКЩО ВИГРАЮ КУБОК СВ╤ТУ."
Серг╕ю, тебе визнали найкращим футбол╕стом минулого року. Як ти взагал╕ ставишся до визначення найкращих?

Нормально, але не прид╕ляю цьому особливо╖ уваги. При╓мно, що мене визнали найкращим, та, на м╕й погляд, в Укра╖н╕, зокрема в "Динамо", чимало футбол╕ст╕в, як╕ г╕дн╕ цього звання не менше, н╕ж я. Це не т╕льки нападники, але й оборонц╕, п╕воборонц╕, як╕ завжди роблять великий обсяг роботи. Т╕льки вони перебувають у зат╕нку, у той час, як форварди пост╕йно в центр╕ уваги, завершуючи колективн╕ д╕╖ команди.

Тебе визнали найкращим у 1996 та 1998 роках. Який з двох сезон╕в вважа╓ш кращим?

Либонь, останн╕й. У дев'яносто шостому ми н╕чого не досягли, а в минулому вдруге посп╕ль вийшли до чвертьф╕налу Л╕ги чемп╕он╕в.

Уяви, що ти спортивний журнал╕ст. Твоя тр╕йка найкращих футбол╕ст╕в 1998 року?

Лужний, Шевченко, Шовковський.

Скромна в╕дпов╕дь. А взагал╕, ти н╕коли не хвор╕в "з╕рковою хворобою"?

У мене н╕коли не було й не буде "з╕рково╖ хвороби".

Позаду перемоги, визнання... А яких вершин ще не сягнув футбол╕ст Серг╕й Ребров?

А в╕н ще н╕чого не досяг. Те, що у Л╕з╕ чемп╕он╕в ми не пройшли дал╕ чвертьф╕налу, а також не здобули пут╕вки на чемп╕онат св╕ту, досягненнями назвати важко. Попереду ще незоране поле досягнень. ╤ серед них Кубок св╕ту. Дасть Бог, коли-небудь сягнути й ц╕╓╖ вершини...

Скажи, в "Динамо" ╓ гравець, з подач якого тоб╕ найзручн╕ше забивати?

Ран╕ше це був Юр╕й Калитвинцев, нин╕ Валентин Белькевич. З закордонних гравц╕в, мабуть, зм╕г би з╕гратися з Зиданом.

А чи ╓ в тебе незручн╕ воротар╕ та оборонц╕?

Я н╕коли не звертаю уваги кому доводиться забивати, проти кого особисто грати. Проти мене гра╓ весь захист суперника, ╕ цей редут потр╕бно пройти.

Улюблений стад╕он?

Нац╕ональний "Ол╕мп╕йський.

А ворота?

Взагал╕ р╕зниц╕ нема╓: я ╕ в т╕, ╕ в ╕нш╕ забивав.

Тво╓ вм╕ння грати головою напрацьовувалося?

Я н╕коли на тренуваннях навмисно не напрацьовував саме цей елемент. Либонь, це у мен╕ ще з дитинства.

А пенальт╕ в╕дпрацьову╓ш на тренуваннях?

Ран╕ше н╕, а зараз трохи займаюсь цим.

╢ в╕дчуття заб`╓ш цього разу чи н╕?

╢ пост╕йне в╕дчуття того, що в раз╕ невдач╕ ти ставиш у незручне становище команду, яка заробила цей удар. Г╕рше за все пенальт╕ на 90-й хвилин╕: якщо не заб'╓ш, вже не ма╓ш шансу виправити помилку. В ус╕х ╕нших випадках незабитий пенальт╕ т╕льки стимулю╓ бажання реаб╕л╕туватись у очах товариш╕в.

Тоб╕ лише 24, але в списку в╕тчизняних бомбардир╕в ╓врокубк╕в вище за тебе залишився лише Олег Блох╕н. Збира╓шся побити рекорд?

Не замислювався над цим. А взагал╕, вважаю, що рекорди такого великого футбол╕ста як Блох╕н, в Укра╖н╕ найближчим часом н╕хто не поб`╓. Про це год╕ й думати.

Але ж Блох╕ну, щоб забити 26 м`яч╕в у ╓врокубках, знадобилося п`ятнадцять рок╕в, ти встиг сво╖ забити за ш╕сть. У ╓вротурн╕рах стало легше забивати?

Либонь, це означа╓, що ран╕ше забивала вся команда, а зараз лише два-три футбол╕сти. Хоча й оборонц╕ ╕нколи роблять св╕й внесок, але головним чином забиваю я та Андр╕й.

На якому числ╕ забитих м`яч╕в ти згоден зупинитись?

Зрозум╕йте, для мене не ма╓ н╕якого значення к╕льк╕сть забитих м`яч╕в на особистому рахунку. Я н╕коли не планував соб╕ бути найкращим футбол╕стом або найкращим бомбардиром. На поле я виходжу принести команд╕ користь ╕ разом з нею перемогти.

"Талант це теорема, котру пост╤йно треба доводити"
Серг╕ю, ╕нколи склада╓ться враження, що "Динамо" це велетенська машина, п╕д колеса яко╖ можуть потрапити ╕ вчорашн╕ л╕дери як то було з Леоненком, Калитвинцевим. Не бо╖шся тако╖ ж дол╕?

Усе може трапитись, н╕хто не застрахований. Я ж ц╕лком дов╕ряю людям, з котрими працюю, ╕ певний, що вони у вза╓минах з╕ мною будуть до к╕нця в╕двертими та чесними. Що ж стосу╓ться В╕ктора Леоненка, то, на мою думку, в╕н сам винен у тому, що сталося. Талант це як теорема, котру потр╕бно пост╕йно доводити. А щодо Юри... Мен╕ зда╓ться, в╕н не шкоду╓, що певний час пров╕в у "Динамо" ╕ не шкоду╓, що потрапив до клубу, в якому нин╕ перебува╓.

Зовн╕ команда зда╓ться монол╕тною. А насправд╕?

Так ╕ ╓: на пол╕ ми ╓диний механ╕зм, який функц╕ону╓ т╕льки за умови нормального стану кожного ╕ндив╕дуума та завдяки вза╓морозум╕нню, яке в╕дпрацьоване до автоматизму. Поза межами футбольного поля ми, можливо, не так╕ дружн╕, хоча п╕дтриму╓мо нормальн╕ вза╓мини. Звичайно, ╓ вузьк╕ групи за сп╕льними ╕нтересами чи уподобаннями, але, по-мо╓му, це ц╕лком природно.

Чи познача╓ться на стосунках футбол╕ст╕в надм╕рне перебування на зам╕ськ╕й баз╕?

Звичайно, ╕ в╕д цього н╕куди не д╕нешся. Важко ╕ нам, ╕ нашим с╕м`ям. Я це вже також в╕дчув, як ╕ дружина Люда. Але ╕ншого виходу не бачу: щоб чогось досягти, варто чимось жертвувати.

Чи нада╓ кер╕вництво клубу в цьому план╕ як╕сь "п╕льги" одруженим футбол╕стам?

Практично н╕яких. Бува╓, що можуть дозволити на день ран╕ше по╖хати додому або на такий же терм╕н п╕зн╕ше прибути. Але це поодинок╕ випадки. Тренуватись так тренуватись. Вс╕м значить, ус╕м.

Тебе пост╕йно пор╕внюють ╕з Андр╕╓м Шевченком. Яке тво╓ ставлення до цього?

Негативне. Ми р╕знопланов╕ футбол╕сти. Я граю в св╕й футбол, в╕н у св╕й. У когось щось краще виходить, а щось г╕рше. Але пор╕внювати, як на мене, справа невдячна. Та й некоректна.

Ребров та Шевченко на пол╕ майже нерозлучн╕. А як у житт╕?

Звичайно, товаришу╓мо, однак ми зовс╕м р╕зн╕ люди. У нього сво╓ коло ╕нтерес╕в, у мене сво╓. Хоча серйозних протир╕ч у нас н╕коли не було. ╤ це, либонь, ц╕лком нормально, адже важко знайти двох ╕дентичних людей.

А як щодо Парфенова та Писар╓ва?

З Дмитром товаришу╓мо давно, ще коли разом грали за юнацьку зб╕рну. Що ж до Кол╕, то його я знаю не наст╕льки добре, однак в╕н мен╕ допомагав, коли я перебував у Москв╕. ╤ ми з Людою вир╕шили його також запросити на вес╕лля.

Як ти вважа╓ш, чи часто д╕╖ судд╕ впливали на законом╕рн╕сть результату?

В╕д помилок не застрахований н╕хто. ╤, на жаль, арб╕три також. Однак це питання варто розглядати в ширшому ракурс╕: на ╓вропейськ╕й арен╕ судд╕ взагал╕ в переважн╕й б╕льшост╕ ставляться до нас упереджено, нав╕ть недбало. Це частково можна зрозум╕ти: в ╢вроп╕ нас н╕хто не чека╓, ми сам╕ повинн╕ довести, що варт╕ б╕льшого, н╕ж перебування на ╓вропейських задв╕рках. А поки що доводиться терп╕ти.

Ти один з найкоректн╕ших футбол╕ст╕в. Це стиль гри, темпераменту чи щось ╕нше?

У мо╖й футбольн╕й кар`╓р╕ ще не було (╕, спод╕ваюсь, не буде) червоних карток. "Г╕рчичник╕в" було дуже мало (один чи два). Я форвард, ╕ повинен забивати м`яч╕, а не бити по ногах. Я знаю, що таке травми, мен╕, на жаль, знайоме в╕дчуття болю. Можливо, саме тому я ставлюсь обережно до чужого здоров`я.

Тоб╕ занадто часто "д╕ста╓ться" в╕д оборонц╕в. Чи ╓ радикальний зас╕б в╕д грубощ╕в?

Сама гра повинна стати такою антид╕╓ю. У сучасному футбол╕, дедал╕ контактн╕шому, важко вберегтися в╕д з╕ткнень та п╕дн╕жок. Оборонц╕ дуже р╕дко грають лише в м`яч. ╤ ╖хн╓ намагання таким чином л╕кв╕дувати небезпеку ц╕лком зрозум╕ле. Мо╓ ж завдання грати ще швидше: "б`ють" п╕дн╕матись ╕ знову б╕гти. Адже помститись я можу лише одним забитим м`ячем! Пригадую, як наприк╕нц╕ в╕с╕мдесятих динам╕вц╕ проводили товариську зустр╕ч з миланським "╤нтером". Досить впертою видалась та гра, нервовою. Дуже "д╕ставалось" Олегу Протасову. Але в╕н зум╕в "втекти " в╕д оборонц╕в ╕ забити м`яч. ╤ вже пот╕м, коли його продовжували зупиняти не за правилами, Олег показував сво╖м кривдникам на табло: "Див╕ться, мовляв, у будь-якому випадку я свою справу зроблю".

Як в умовах тотального пресингу вда╓ться стримувати сво╖ емоц╕╖?

Я взагал╕ людина спок╕йна, може, нав╕ть занадто. Тому мене важко вивести з р╕вноваги. Для цього треба зробити щось надто серйозне. Але вже пот╕м нехай начуваються...

╤нод╕ власн╕ сили примножу╓ переляк суперника. Таке траплялося?

Можливо, ран╕ше таке й було. "Динамо" гучне ╕м`я, тому, напевне, це ╕нстинктивно в╕дчувають ╕ супротивники. Але нин╕ кожен з чемп╕оном хоче з╕грати якнайкраще, продемонструвати все, на що здатний. На ╓вропейськ╕й арен╕ це правило взагал╕ неприйнятне.

"Працюй, Чекай. ╤ тебе пом╤тЯть"
Ти еталон працелюбства. Завдяки чому це вда╓ться?

Звик з дитинства в╕дпрацьовувати вс╕ дев`яносто хвилин гри, а якщо треба, то й б╕льше. Убол╕вальник йде на матч, щоб побачити гру, красивий футбол. ╤ я намагаюсь його спод╕вання виправдати. ╢ ще одна сторона медал╕: ╕накше грати не можна. Якщо ти в одному матч╕ стов╕дсотково виклада╓шся, в ╕ншому ходиш п╕шки по газону, завтра ти будеш на лав╕ запасних. Зрозум╕йте, футбол це праця, м╕ж ╕ншим, дуже важка.

Що важлив╕ше: талант чи стаб╕льн╕сть?

Як кажуть, щоб було тр╕шки в╕д Бога, а решту "д╕станеш" в тренуванн╕. Найголовн╕ше, як на мене, це ставлення до сво╓╖ справи (╕ не т╕льки у футбол╕).

Чи не вважа╓ш, що багатьох зд╕бних футбол╕ст╕в "зламу╓" лава запасних?

Трапля╓ться й таке. Але я можу порекомендувати лише один зас╕б: працювати й чекати. ╤ тебе пом╕тять. Свого часу через це пройшов ╕ я.

Чи багато в футбол╕ "бруду"?

Важко однозначно в╕дпов╕сти. Звичайно, якийсь вдалий матч, голи, прихильн╕сть вбол╕вальник╕в це лише видима вершина айсберга. А п╕д водою "сховалося" дещо ╕нше: можлив╕ проблеми з партнерами, чиясь необ`╓ктивна думка вголос про твою гру, як╕сь ╕нтриги, травми, врешт╕. Я ще на початку сво╓╖ кар`╓ри отримав серйозне пошкодження кол╕на. Мен╕ зробили дв╕ операц╕╖. А чотири роки тому питання взагал╕ стояло майже гамлет╕вське: бути чи не бути?! Багато хто ставив п╕д сумн╕в мо╓ "в╕дродження" ╕ повернення до футболу. Але н╕чого не поробиш. Треба намагатися бути самим собою, вивищитись над ус╕ма негараздами. ╤ тод╕ вони стануть тимчасовими.

Ти пост╕йно гра╓ш п╕д одинадцятим номером. Це склалося традиц╕йно, випадково чи за бажанням?

Мен╕ байдуже, футболку з яким номером одягати. Та це т╕льки останн╕м часом я граю з "двома одиницями". А ран╕ше всяко бувало.

Майже в кожного футбол╕ста ╓ сво╖ спец╕альн╕ передматчев╕ приготування. ╢ вони в тебе?

Я не забобонний. Але не скажу, що зовс╕м не в╕рю якимось прикметам. П╕сля переможного матчу напередодн╕ яко╖сь в╕дпов╕дально╖ гри намагаюсь коп╕ювати розпорядок дня перед виграним по╓динком.

Як вда╓ться вписатися в схему гри Лобановського "вс╕ в напад╕, вс╕ в захист╕"?

Тенденц╕я розвитку футболу така, що невдовз╕ амплуа взагал╕ можуть зникнути. До цього йдеться. ╤ це ц╕лком правильно й законом╕рно. Футбол╕ст повинен гармон╕йно вписуватись у командн╕ д╕╖. ╤накше виника╓ "розрив" м╕ж окремими ланками. Та й у вза╓мов╕дносинах. Для мене така проблема не ╕сну╓. Я залюбки в╕дходжу в пошуках м`яча в оборону, прилучаюсь до колективного в╕дбору м`яча, руйнуванню атаки чи пресингу.

Усе це досяга╓ться надскладним навантаженням на тренуваннях. Багато хто вважа╓, що ц╕ вимоги надм╕рн╕.

А н╕хто й не каже, що все да╓ться легко, без "бою" ╕ без змагання ╕з самим собою. Зна╓те, часом найголовн╕ше перемогти сво╓ "я", свою л╕нь, втому, св╕й б╕ль. Усе це потр╕бно по крапл╕ "видавлювати" ╕з себе. А те, що говоритимемо "дуже важко, складно, боляче" н╕чого не дасть ╕ н╕ до чого доброго не призведе, радше навпаки.

Чи ╓ моменти в кар`╓р╕, про як╕ взагал╕ не хочеться згадувати?

Для мене це питання не сто╖ть. ╤ не тому, що не було прикрощ╕в чи розчарувань. Багато що забува╓ться, "вив╕трю╓ться" з пам`ят╕. Головне жити завтрашн╕м, рухатися вперед. Адже сьогодн╕ вчорашн╓ може завадити прийдешньому.

"В будь-Якому випадку повернусЯ ДО Ки╢вА"
Дехто вважа╓, що ти перер╕с "Динамо".

Не бачу п╕дстав для такого твердження. При╓мно стати найкращим футбол╕стом кра╖ни, бути чемп╕оном, вв╕йти в в╕с╕мку найкращих команд ╢вропи. Ймов╕рно, для перес╕чного вбол╕вальника це й прив╕д для ейфор╕╖. Та не для нас, не для наших тренер╕в ╕ кер╕вництва. Попереду багато клоп╕тно╖ роботи. Безумовно, ╓ команда, ╓ моментами яскрава гра. Однак ми, загалом, ще н╕чого не виграли (╕ я в тому числ╕).

Який футбол тоб╕ б╕льше ╕мпону╓ прагматичний чи "романтичний"?

Рац╕ональний. Я розум╕ю, що в футбол╕ повинно бути м╕сце для ╕мпров╕зац╕╖. Але все добре в певних межах. Якщо ця ╕ндив╕дуальна техн╕ка вклада╓ться в рамки командно╖ концепц╕╖ гри, то чому б ╕ н╕?

Яка ймов╕рн╕сть тво╓╖ появи за кордоном?

Це ц╕лком реально. Коли саме в╕дбудеться ╕з стов╕дсотковою певн╕стю сказати не можу, адже в╕д мене залежить не все: можливо, вже вл╕тку, а може, й через два роки. Але якщо це й станеться, згодом обов`язково повернуся до Ки╓ва.

Футболку якого клубу було б не соромно одягти Серг╕ю Реброву?

Та будь-якого, який конкурентоспроможний як на внутр╕шн╕й арен╕, так ╕ на м╕жнародн╕й (маю на уваз╕ можлив╕сть грати в Л╕з╕ чемп╕он╕в).

У тебе д╕ючий контракт з "Динамо"?

Так, але це пом╕тно╖ рол╕ не гра╓. Багато що залежить в╕д клубного кер╕вництва. У мене, напевно, "дов╕чний" контракт.

Серг╕й Ребров на пол╕ ╕ за його межами пом╕тно р╕зняться?

Я б не сказав. Знаю гравц╕в, у котрих футбол╕ст ╕ особист╕сть так╕ протилежн╕, що нав╕ть дивно, як вони сп╕в╕снують?! У мене цього нема╓. Я спок╕йний ╕ вр╕вноважений (принаймн╕, мен╕ так зда╓ться) як у житт╕, так ╕ на пол╕. ╤накше не вм╕ю.

Тоб╕ часто надходять листи в╕д шанувальник╕в?

Пишуть, але не так багато, як хтось вважа╓. Я не скажу, що мен╕ це дуже подоба╓ться, адже за зм╕стом послання р╕зняться. Але я також прекрасно розум╕ю, що в╕д цього н╕куди не д╕нешся.

Не дума╓ш, що п╕сля того, як ти одружився, к╕льк╕сть тво╖х прихильниць значно зменшилась?

╤ слава Богу! Не все золото, що блищить. Кр╕м якихось схвальних сл╕в, можуть написати вс╕ляку н╕сен╕тницю. Або бува шлють "депеш╕" фанатки Шевченка. Либонь, зрозум╕ло, якого зм╕сту.

Коло тво╖х друз╕в обмежене?

Певною м╕рою так, хоча я н╕ в якому раз╕ не створюю довкола себе ореол недосяжност╕. А щодо друз╕в... Вони ╓ близьк╕, далек╕ ╕... недалек╕. Мен╕ вже доводилося на цьому "обп╕катися", тому нин╕ в св╕й внутр╕шн╕й духовний св╕т я не впускаю людей у "брудних чоботях". Серг╕ю, хто в команд╕ тво╖ найл╕пш╕ друз╕?

Ран╕ше був Юрко Калитвинцев. Нин╕ в мене з ус╕ма р╕вн╕ вза╓мини.

Багато в╕домих футбол╕ст╕в стали "заручниками" власно╖ популярност╕. Багатьох звабили вогн╕ ресторан╕в та дискотек. Не бо╖шся тако╖ дол╕?

Я вже ц╕лком сформована людина ╕з власним баченням св╕ту, отже, спроможний приймати самост╕йн╕ р╕шення. Усв╕домлюю, що, ставши одного разу на хитку дорогу, можна й не втриматись. У мене ╓ с╕м`я своя, батьк╕вська. На мене розраховують, мен╕ в╕рять. Я не маю права змарнувати ╖хн╕ спод╕вання.

Для тебе ╓ щось б╕льше за футбол?

Складне питання. Якщо я скажу "н╕", у вас складеться враження чогось недоказаного, а може, й вдаваного. Якщо ж "так", то це потребу╓ роз`яснення. Я не в╕дкрию Америку, коли скажу, що здоров`я мо╖х р╕дних для мене дуже важливе. Як, зрештою, й будь для кого.

"Вс╤ сво╥ м`ЯЧ╤ присвЯЧую дружин╤"
Для тебе футбол це робота, гра, пол╕тика? Чи щось ще?

Насамперед це мо╓ покликання. А вже пот╕м все ╕нше. Мен╕ ╕нколи не зрозум╕ло, коли деяк╕ вбол╕вальники або журнал╕сти вважають за якийсь злочин поставити знак р╕вност╕ м╕ж футболом ╕ роботою. Так, ще ╕ робота, профес╕я. Не г╕рша ╕ не менш значима за ╕нш╕. У певних обставинах цей аспект футболу не менш важливий за ╕нш╕.

Серг╕ю, у футбол╕ один у пол╕ во╖н?

Минули т╕ часи, коли самотужки можна було об╕грати ц╕лу команду або, прим╕ром, ╖╖ половину. Нин╕ тебе вже на другому чи третьому оборонцю як не з╕б`ють з н╕г, то в╕дт╕снять в╕д м`яча чи блокують. Хоча я згоден з тим, що на футбол люди ходять не лише заради ╖╖ величност╕ гри, а й подивитись на "з╕рок".

Що б╕льше подоба╓ться: похвала чи критика?

В╕дверто кажучи, останн╕м часом я майже не стежу за публ╕кац╕ями в прес╕, як╕ стосуються гри "Динамо" чи мо╓╖ особисто. Ну, х╕ба що, як напевне знаю, що надрукують ╕нтерв`ю з╕ мною. ╤ це не тому, що я негативно ставлюсь до журнал╕стського хл╕ба. Але ╕нколи бере "за живе" необ`╓ктивн╕сть, а часом ╕ в╕дверт╕ нападки.

Якби ти не став футбол╕стом, то був би...

Може, в це важко пов╕рити, але в дитинств╕ мр╕яв стати шофером. Чому саме вод╕╓м уже, либонь, не поясню й самому соб╕. У наш╕й с╕м'╖ шофер╕в не було. Однак, як бачите, шофера з мене не вийшло.

У тебе досить р╕дк╕сне хоб╕ рад╕омодел╕зм...

Це захоплення в мене в╕д батька. Займався ще в Донецьку. Пере╖хавши до Ки╓ва також не облишив. Знайшлися друз╕ по "ремеслу", допомогли придбати необх╕дн╕ матер╕али та обладнання. Ус╕ мо╖ "снаст╕" на баз╕. Коли ╓ в╕льна хвилина (дн╕в два-три перед грою) ц╕лком в╕ддаюся рад╕о. Вдома я належу с╕м"╖.

Як╕ якост╕ тоб╕ ╕мпонують у людях?

Чесн╕сть, в╕дверт╕сть, над╕йн╕сть. Напевно, я не зможу пробачити зраду. Н╕кому.

У Люд╕ ти знайшов саме ц╕ якост╕?

Розум╕╓те, я не обирав дружину за якоюсь схемою чи ╕деалом. ╤накше шукав би все життя.

Кажуть, що найважлив╕ша роль у гармон╕╖ почутт╕в належить тактовност╕. Як ти вважа╓ш?

╤з ц╕╓ю родзинкою треба народитись. Це щось на кшталт почуття гумору. Але як же без кохання, вза╓морозум╕ння, поваги?

М'яч, присвячений дружин╕, вже встиг забити?

А я вс╕ сво╖ голи, як╕ ╓ й т╕, що будуть колись, дарую ╖й. А кому ж ще?

Кажуть, що в житт╕ да╓ться вс╕м, але не все. А на твою думку?

Звичайно, того, що досяг, часто зда╓ться замало. Та й навряд чи ╓ людина, котра не хот╕ла б мати б╕льше, н╕ж ╓. Як мовиться, пройден╕ рубеж╕ стають тилом.

Що хот╕в би побажати убол╕вальникам?

В╕ри, над╕╖, любов╕. В╕рте в себе, в нашу команду, в людей. Люб╕ть ╕ будете винагороджен╕. Спод╕вайтесь на краще ╕ воно обов'язково прийде.

Розмову вели Дмитро КОРОТКОВ, Олександр ПАНФ╤ЛОВ.